Az új kezdeményezések a Dubai GDP-jének több mint 40 százalékát előállító szektorban születnek.
A dubai kormány számos olyan kezdeményezést vezet be, amelyek a jövőbiztos családi vállalkozásokat célozzák, és erősítik versenyképességüket és növekedési képességeiket a gyorsan fejlődő globális környezetben, miközben az emírség a gazdasága nagy erejű növekedésének új szakaszát kívánja megnyitni.
Az emírség földrajzi elhelyezkedése, vállalkozásbarát környezete, modern infrastruktúrája és gazdasági erősségei „ideális globális bázissá” teszik a gyorsan növekvő piacokat megcélzó családi vállalkozások számára – közölte vasárnap a Dubai Media Office.
Az emírségbeli családi vállalkozások kilátásai „kivételesen ígéretesek”, mivel az Egyesült Arab Emírségekben a pénzügyi vagyon az előrejelzések szerint évente 6,7 százalékkal emelkedik, és 2026-ban eléri az 1 billió dollárt, szemben a 2021-es 700 milliárd dollárral, ami jelentős növekedést fog eredményezni ebben a szektorban. Azt mondta.
„A családi vállalkozások jelentős hozzájárulása az emírség gazdaságához kiemeli kulcsszerepüket a gazdasági növekedés motorjaként” – mondta Abdulaziz Al Ghurair, a Dubai Chambers elnöke, amely a családi vállalkozásokat segíti új növekedési területek felfedezésében.
„Ezt a hatást tovább fogja erősíteni a kedvező üzleti ökoszisztéma kialakítását célzó jogszabályok, valamint speciális képzések, amelyek célja, hogy segítsék a családi vállalkozásokat a kihívások leküzdésében, az irányítási normák emelésében és a vezetés zökkenőmentes váltásában a generációk között.”
A kormány adatai szerint Dubai családi vállalkozásai az emírség bruttó hazai termékének több mint 40 százalékát állítják elő.
Az Egyesült Arab Emírségek Gazdasági Minisztériumának jelentése szerint az országban a magánvállalatok körülbelül 90 százaléka családi tulajdonban van. A magánszektorban dolgozók több mint 70 százalékát is foglalkoztatják.
A családi vállalkozások számos létfontosságú ágazatban tevékenykednek, beleértve az ingatlanügyet, az építőiparban, a kis- és nagykereskedelmet, a vendéglátást és a turizmust, a gyártást, a pénzügyi szolgáltatásokat, az egészségügyet, az oktatást és a technológiát.
A kormány közleménye szerint azonban az ágazatnak foglalkoznia kell a fejlődő gazdaság jelentette kihívásokkal, beleértve a digitalizációt, a kulturális kérdéseket, a kormányzást és az utódlástervezést.
Dubai új jogalkotási és támogatási intézkedéseket vezetett be, amelyek célja, hogy segítsék a családi vállalkozásokat a kihívásokon való megbirkózásban.
Az év elején a Dubai Chambers bejelentette a Dubaji Családi Vállalkozások Központjának elindítását, amelynek célja a családi tulajdonú vállalatok oktatása a vezetői átmenetről, az utódlás tervezéséről és a növekedésről. Ide tartozik a családi vállalkozással kapcsolatos viták rendezésének segítése.
Ebben a hónapban a központ új irányelveket vezetett be, amelyek segítik a családi tulajdonú vállalatokat olyan irányítási keretek kialakításában, amelyek elősegítik a zökkenőmentes utódlási folyamatot és biztosítják a családi vállalkozások folytonosságát.
A központ emellett programsorozatot indított a családi vállalkozások globális versenyképességének növelésére olyan témákban, mint a vezetés, a képzés, az irányítás és a minősített tanácsadók fejlesztése.
Márciusban a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ elindította a DIFC Family Wealth Centert is, amely tanácsadói szolgáltatásokat, minősítést, tanácsadói akkreditációt és oktatást kínál.
„Megértjük a családi vállalkozások kulcsfontosságú szerepét a globális gazdaságban, és a DIFC Family Wealth Centre teljes körű szolgáltatása arra szolgál, hogy képessé tegye őket a boldogulásra, innovációra és örökségük megőrzésére a következő generációk számára” – mondta Essa Kazim. – mondta a DIFC kormányzója.
Az elkövetkező években Dubaj jelentős számú családi vállalkozást vonz majd az emírségbe más népszerű központokból, mint például az Egyesült Államokból, az Egyesült Királyságból, Luxemburgból, Svájcból, Franciaországból, Olaszországból, Szingapúrból és Hongkongból.
A kép forrása: pexels.com